Artesyn Embedded Technologies AEH60Y48N
AEH60Y48N picture photo
Mfg. Part Number
AEH60Y48N
Brief Description
CONV DC-DC 250W 48VIN 1.8V NEGEN
Datasheet Download
AEH60Y48N.pdf
Availability of AEH60Y48N
QUANTITY
AEH60Y48N Order Process
Ship out your order
Specifications of AEH60Y48N
Internal Part NumberEIS-AEH60Y48N
Lead Free Status / RoHS Status
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max108W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEH60Y48N
Related LinksAEH6, AEH60Y48N Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AEH60Y48N Details Description
Related parts for AEH60Y48N
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3 PG13 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
PF-1/4 6 INCH PCS STOCK 50/BAG datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT THRHOLE DR HDR datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 40POS datasheet.pdf
COMFORT GRIP GLOVE GEN USE L datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf