XP Power AEL15US18
AEL15US18 picture photo
Mfg. Part Number
AEL15US18
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 15W
Datasheet Download
AEL15US18.pdf
Availability of AEL15US18
QUANTITY
AEL15US18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AEL15US18
Internal Part NumberEIS-AEL15US18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAEL Series TUV Certificate
AEL Series UL Certificate
AEL Series CB Report
RoHS InformationAEL Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAEL
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension3.58" L x 1.50" W x 1.42" H (91.0mm x 38.0mm x 36.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length48" (1.22m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEL15US18
Related LinksAEL1, AEL15US18 Datasheet, XP Power Distributor
AEL15US18 Details Description
Related parts for AEL15US18
NUT DRIVER HEX SOCKET 1.5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.55M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 100A SOT227 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf