Artesyn Embedded Technologies AEQ15AF48N
AEQ15AF48N picture photo
Mfg. Part Number
AEQ15AF48N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 60W 48V 5/3.3V NEG-EN
Datasheet Download
AEQ15AF48N.pdf
Availability of AEQ15AF48N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AEQ15AF48N Order Process
Ship out your order
Specifications of AEQ15AF48N
Internal Part NumberEIS-AEQ15AF48N
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAEQ15
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12A, 15A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.50" W x 0.50" H (58.4mm x 38.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEQ15AF48N
Related LinksAEQ15, AEQ15AF48N Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AEQ15AF48N Details Description
Related parts for AEQ15AF48N
FIXED IND 5.6MH 250MA 6.1 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 0.681 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PNL THRU PIN M12 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 100V 26A 56LFPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf