Yageo AF0603FR-07127KL
AF0603FR-07127KL picture photo
Mfg. Part Number
AF0603FR-07127KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 127K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
AF0603FR-07127KL.pdf
Availability of AF0603FR-07127KL
QUANTITY
AF0603FR-07127KL Order Process
Ship out your order
Specifications of AF0603FR-07127KL
Internal Part NumberEIS-AF0603FR-07127KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAF Series Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesAF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AF0603FR-07127KL
Related LinksAF0603FR, AF0603FR-07127KL Datasheet, Yageo Distributor
AF0603FR-07127KL Details Description
Related parts for AF0603FR-07127KL
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 200RESOL 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V C0G 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf