Yageo AF0603FR-0712KL
AF0603FR-0712KL picture photo
Mfg. Part Number
AF0603FR-0712KL
Brief Description
RES SMD 12K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
AF0603FR-0712KL.pdf
Availability of AF0603FR-0712KL
QUANTITY
AF0603FR-0712KL Order Process
Ship out your order
Specifications of AF0603FR-0712KL
Internal Part NumberEIS-AF0603FR-0712KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AF0603FR-0712KL
Related LinksAF0603F, AF0603FR-0712KL Datasheet, Yageo Distributor
AF0603FR-0712KL Details Description
Related parts for AF0603FR-0712KL
RES 30 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 2% 50VDC 1913 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIE INSULATION INDENTOR datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 405MA 910 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf