Yageo AF0603FR-0720RL
AF0603FR-0720RL picture photo
Mfg. Part Number
AF0603FR-0720RL
Brief Description
RES SMD 20 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
AF0603FR-0720RL.pdf
Availability of AF0603FR-0720RL
QUANTITY
AF0603FR-0720RL Order Process
Ship out your order
Specifications of AF0603FR-0720RL
Internal Part NumberEIS-AF0603FR-0720RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AF0603FR-0720RL
Related LinksAF0603F, AF0603FR-0720RL Datasheet, Yageo Distributor
AF0603FR-0720RL Details Description
Related parts for AF0603FR-0720RL
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC VOICE REC/PL 120SEC EX 28TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 4V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 17POS THRUHL datasheet.pdf