Yageo AF0603FR-07820RL
AF0603FR-07820RL picture photo
Mfg. Part Number
AF0603FR-07820RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
AF0603FR-07820RL.pdf
Availability of AF0603FR-07820RL
QUANTITY
AF0603FR-07820RL Order Process
Ship out your order
Specifications of AF0603FR-07820RL
Internal Part NumberEIS-AF0603FR-07820RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAF Series Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesAF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AF0603FR-07820RL
Related LinksAF0603FR, AF0603FR-07820RL Datasheet, Yageo Distributor
AF0603FR-07820RL Details Description
Related parts for AF0603FR-07820RL
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FITTING INSIDE CORNER T105 IVORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2.5A SOT-23 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 8.45M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 100A TO249AB datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf