Taiyo Yuden AF116M157502-T
AF116M157502-T picture photo
Mfg. Part Number
AF116M157502-T
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANTENNA GPS 1.575GHZ SMD
Datasheet Download
AF116M157502-T.pdf
Availability of AF116M157502-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AF116M157502-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AF116M157502-T
Internal Part NumberEIS-AF116M157502-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLChange in Promotional Status 02/Apr/2015
Standard Package2,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
Series-
Packaging*
Frequency GroupUHF (1 GHz ~ 2 GHz)
Frequency (Center/Band)1.575GHz
Frequency Range1574.397MHZ ~ 1576.443MHz
Antenna TypeChip, Helical
Number of Bands1
VSWR3
Return Loss-
Gain1dBi
Power - Max-
Features-
TerminationSolder
Ingress Protection-
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.063" (1.60mm)
ApplicationsBluetooth, GPS, WLAN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AF116M157502-T
Related LinksAF116M1, AF116M157502-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
AF116M157502-T Details Description
Related parts for AF116M157502-T
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT HF SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C/SRL 8MSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 75W datasheet.pdf
FEMALE 20A PWR CONTACT SLDR CUP datasheet.pdf
RES 900 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLCK 669.326582MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
MOTOR STARTER 24VDC 2A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 6A PCB datasheet.pdf