Delta Electronics AFB1512L-TA50
AFB1512L-TA50 picture photo
Mfg. Part Number
AFB1512L-TA50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X25.4MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
AFB1512L-TA50.pdf
Availability of AFB1512L-TA50
QUANTITY
AFB1512L-TA50 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFB1512L-TA50
Internal Part NumberEIS-AFB1512L-TA50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFan Options
RoHS InformationDC Fans RoHS Cert of Compliance
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesAFB
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H x 25.4mm W
Air Flow160.8 CFM (4.55m³/min)
Static Pressure0.305 in H2O (75.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise46 dB(A)
Power (Watts)6.72W
RPM2400 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP55 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.560A
Voltage Range6 ~ 14VDC
Life Expectancy80000 hrs @ 40°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFB1512L-TA50
Related LinksAFB151, AFB1512L-TA50 Datasheet, Delta Electronics Distributor
AFB1512L-TA50 Details Description
Related parts for AFB1512L-TA50
Crystal 4.194304MHz 50ppm 12pF 120 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG 190POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CONN UNINS RING 4AWG #1/4 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 165MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 500MA 1.92 OHM datasheet.pdf
RES 39K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 6.34 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf