Delta Electronics AFB1724L-A
AFB1724L-A picture photo
Mfg. Part Number
AFB1724L-A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X25.4MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
AFB1724L-A.pdf
Availability of AFB1724L-A
QUANTITY
AFB1724L-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AFB1724L-A
Internal Part NumberEIS-AFB1724L-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFan Options
RoHS InformationDC Fans RoHS Cert of Compliance
Standard Package72
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesAFB
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 172mm Dia x 25.4mm W
Air Flow160.8 CFM (4.55m³/min)
Static Pressure0.305 in H2O (75.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise46 dB(A)
Power (Watts)7.44W
RPM2400 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.310A
Voltage Range12 ~ 30VDC
Life Expectancy80000 hrs @ 40°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFB1724L-A
Related LinksAFB17, AFB1724L-A Datasheet, Delta Electronics Distributor
AFB1724L-A Details Description
Related parts for AFB1724L-A
CAP FILM 120PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 20POS AU datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 12MSOP datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
PAC-S400-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
LOCKOFF ACTUATOR datasheet.pdf
TOOL POSITIONER ADJUST /2 TYPE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf