Cornell Dubilier Electronics AFC227M16G24T-F
AFC227M16G24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFC227M16G24T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AFC227M16G24T-F.pdf
Availability of AFC227M16G24T-F
QUANTITY
AFC227M16G24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFC227M16G24T-F
Internal Part NumberEIS-AFC227M16G24T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current502.5mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFC227M16G24T-F
Related LinksAFC227M, AFC227M16G24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFC227M16G24T-F Details Description
Related parts for AFC227M16G24T-F
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 23V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 77MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.85V 0.2A 5DSBG datasheet.pdf