Cornell Dubilier Electronics AFC337M25G24B-F
AFC337M25G24B-F picture photo
Mfg. Part Number
AFC337M25G24B-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AFC337M25G24B-F.pdf
Availability of AFC337M25G24B-F
QUANTITY
AFC337M25G24B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFC337M25G24B-F
Internal Part NumberEIS-AFC337M25G24B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current502.5mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFC337M25G24B-F
Related LinksAFC337M, AFC337M25G24B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFC337M25G24B-F Details Description
Related parts for AFC337M25G24B-F
PLUG CONNECTOR 34 POS W/FLANGE datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMC datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT BLUE 20MA W/WIRE 12" datasheet.pdf
HEATSINK MICRO 0.9" THRU/LONG datasheet.pdf