Cornell Dubilier Electronics AFC686M06D16T-F
AFC686M06D16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFC686M06D16T-F
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
AFC686M06D16T-F.pdf
Availability of AFC686M06D16T-F
QUANTITY
AFC686M06D16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFC686M06D16T-F
Internal Part NumberEIS-AFC686M06D16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesAFC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFC686M06D16T-F
Related LinksAFC686M, AFC686M06D16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFC686M06D16T-F Details Description
Related parts for AFC686M06D16T-F
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2400UF 450V SCREW datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 4.7K OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 16K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf