TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-12-10PY-6141
AFD50-12-10PY-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-12-10PY-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN
Datasheet Download
AFD50-12-10PY-6141.pdf
Availability of AFD50-12-10PY-6141
QUANTITY
AFD50-12-10PY-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-12-10PY-6141
Internal Part NumberEIS-AFD50-12-10PY-6141
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-12-10PY-6141
Related LinksAFD50-12-, AFD50-12-10PY-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-12-10PY-6141 Details Description
Related parts for AFD50-12-10PY-6141
THERM NTC 4.7KOHM 10% 1206 SMD datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
LEAD MINI HOOK-PIN PLUG BLK 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 18POS 0.156" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf