TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-12-3SY-6141
AFD50-12-3SY-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-12-3SY-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT
Datasheet Download
AFD50-12-3SY-6141.pdf
Availability of AFD50-12-3SY-6141
QUANTITY
AFD50-12-3SY-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-12-3SY-6141
Internal Part NumberEIS-AFD50-12-3SY-6141
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-12-3SY-6141
Related LinksAFD50-12, AFD50-12-3SY-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-12-3SY-6141 Details Description
Related parts for AFD50-12-3SY-6141
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 109K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1157FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 32POS .156" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf