TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-14-12PN-6139
AFD50-14-12PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-14-12PN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
AFD50-14-12PN-6139.pdf
Availability of AFD50-14-12PN-6139
QUANTITY
AFD50-14-12PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-14-12PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD50-14-12PN-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-14-12PN-6139
Related LinksAFD50-14-, AFD50-14-12PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-14-12PN-6139 Details Description
Related parts for AFD50-14-12PN-6139
IC REG LDO 3.1V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
EVAL MOD FOR UCX82-X/UCX85-X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 33 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 3/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf