TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-14-12PW-6140
AFD50-14-12PW-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-14-12PW-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
AFD50-14-12PW-6140.pdf
Availability of AFD50-14-12PW-6140
QUANTITY
AFD50-14-12PW-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-14-12PW-6140
Internal Part NumberEIS-AFD50-14-12PW-6140
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-14-12PW-6140
Related LinksAFD50-14-, AFD50-14-12PW-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-14-12PW-6140 Details Description
Related parts for AFD50-14-12PW-6140
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 150A DO205AA datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
19+19 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
CERM FILTER 455 KHZ datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME GRN 18CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 9C P 120" WHT FLOAT NI datasheet.pdf