TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-14-15PN-6117
AFD50-14-15PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-14-15PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD50-14-15PN-6117.pdf
Availability of AFD50-14-15PN-6117
QUANTITY
AFD50-14-15PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-14-15PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-14-15PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-14-15PN-6117
Related LinksAFD50-14-, AFD50-14-15PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-14-15PN-6117 Details Description
Related parts for AFD50-14-15PN-6117
TVS DIODE 7VWM 12VC SMC datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1PL 6.3MM QC SCREW datasheet.pdf
BACKPLANE VME 7SLOT POWWR BUGS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FUSE T/D PLUG TYPE S 12A 125V datasheet.pdf
CAP CER 100UF 10V X5R 2220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
RES 140K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT RECP datasheet.pdf
100UF 50V 10X20 105C RAD datasheet.pdf