TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-14-15PN-6233
AFD50-14-15PN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-14-15PN-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
AFD50-14-15PN-6233.pdf
Availability of AFD50-14-15PN-6233
QUANTITY
AFD50-14-15PN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-14-15PN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD50-14-15PN-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-14-15PN-6233
Related LinksAFD50-14-, AFD50-14-15PN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-14-15PN-6233 Details Description
Related parts for AFD50-14-15PN-6233
CONN PLUG 15POS DL SHRD 30AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IGBT MOD 7PAC 1200V 150A NF SER datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
36POS VERT MALE CONN JACKSCREWS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 168POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf