TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-14-18PY-6139
AFD50-14-18PY-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-14-18PY-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
AFD50-14-18PY-6139.pdf
Availability of AFD50-14-18PY-6139
QUANTITY
AFD50-14-18PY-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-14-18PY-6139
Internal Part NumberEIS-AFD50-14-18PY-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-14-18PY-6139
Related LinksAFD50-14-, AFD50-14-18PY-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-14-18PY-6139 Details Description
Related parts for AFD50-14-18PY-6139
FIXED IND 2.2UH 520MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN MMCX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
SENS PROX M18 7MM DC2W-NO datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 39POS datasheet.pdf
TIMER SS MINI DPDT 5SECONDS datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf