TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-16-23SN-6117
AFD50-16-23SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-16-23SN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD50-16-23SN-6117.pdf
Availability of AFD50-16-23SN-6117
QUANTITY
AFD50-16-23SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-16-23SN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-16-23SN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-16-23SN-6117
Related LinksAFD50-16-, AFD50-16-23SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-16-23SN-6117 Details Description
Related parts for AFD50-16-23SN-6117
REG ISR 6A 3.3/5VIN ADJ SMD12SIP datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR MCP9800 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 22POS VERT .112" datasheet.pdf
JOG-SAFE-RUN datasheet.pdf
CONN RCPT BTB 80POS DL R/A SMD datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 135 OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf
1.0MM WTB CABLE HOUSING datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf