TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-16-26PN-6139
AFD50-16-26PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-16-26PN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN
Datasheet Download
AFD50-16-26PN-6139.pdf
Availability of AFD50-16-26PN-6139
QUANTITY
AFD50-16-26PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-16-26PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD50-16-26PN-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-16-26PN-6139
Related LinksAFD50-16-, AFD50-16-26PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-16-26PN-6139 Details Description
Related parts for AFD50-16-26PN-6139
IC REG CTRLR SGL 12V 8VSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 18-24V 32W datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR 28-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMA datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL SOT23-5 datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT&ENCLOSURE 19DBI 8" RSMA datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% 2413 datasheet.pdf