TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-16-26PN-6141
AFD50-16-26PN-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-16-26PN-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN
Datasheet Download
AFD50-16-26PN-6141.pdf
Availability of AFD50-16-26PN-6141
QUANTITY
AFD50-16-26PN-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-16-26PN-6141
Internal Part NumberEIS-AFD50-16-26PN-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-16-26PN-6141
Related LinksAFD50-16-, AFD50-16-26PN-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-16-26PN-6141 Details Description
Related parts for AFD50-16-26PN-6141
RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf