TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-16-26PZ-6141
AFD50-16-26PZ-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-16-26PZ-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN
Datasheet Download
AFD50-16-26PZ-6141.pdf
Availability of AFD50-16-26PZ-6141
QUANTITY
AFD50-16-26PZ-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-16-26PZ-6141
Internal Part NumberEIS-AFD50-16-26PZ-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-16-26PZ-6141
Related LinksAFD50-16-, AFD50-16-26PZ-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-16-26PZ-6141 Details Description
Related parts for AFD50-16-26PZ-6141
CONN HEADER 50POS 3.5MM SMT .5MM datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 28QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMA datasheet.pdf
RES 575 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 25A 125V datasheet.pdf