TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-22-41PX-6233
AFD50-22-41PX-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-22-41PX-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
AFD50-22-41PX-6233.pdf
Availability of AFD50-22-41PX-6233
QUANTITY
AFD50-22-41PX-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-22-41PX-6233
Internal Part NumberEIS-AFD50-22-41PX-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-22-41PX-6233
Related LinksAFD50-22-, AFD50-22-41PX-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-22-41PX-6233 Details Description
Related parts for AFD50-22-41PX-6233
IC BUS TXRX 16-BIT DUAL TFBGA54 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .75W MONO AB 32TQFN datasheet.pdf
BATT PK 12V AAA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
9POS ASSEMBLY FRAME datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 32VDC BLADE ATO/ATC datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 460MA 850 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf