TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-22-41SW-6117
AFD50-22-41SW-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-22-41SW-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD50-22-41SW-6117.pdf
Availability of AFD50-22-41SW-6117
QUANTITY
AFD50-22-41SW-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-22-41SW-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-22-41SW-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-22-41SW-6117
Related LinksAFD50-22-, AFD50-22-41SW-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-22-41SW-6117 Details Description
Related parts for AFD50-22-41SW-6117
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
HDR STR SR.100 TP-2P3S S datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
WP-EC TPE HF 21 2 BK datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 350MW SOT23 datasheet.pdf