TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-22-41SW-6140
AFD50-22-41SW-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-22-41SW-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
AFD50-22-41SW-6140.pdf
Availability of AFD50-22-41SW-6140
QUANTITY
AFD50-22-41SW-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-22-41SW-6140
Internal Part NumberEIS-AFD50-22-41SW-6140
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-22-41SW-6140
Related LinksAFD50-22-, AFD50-22-41SW-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-22-41SW-6140 Details Description
Related parts for AFD50-22-41SW-6140
BNC FMALE-SMD GRABBER TEST CLIPS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES ZERO OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 4A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2MSPS 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(TWIN) SKT PLUG datasheet.pdf
LED 1/2" FLAT YLW 12VDC LEAD datasheet.pdf