TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-22-55PY-6139
AFD50-22-55PY-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-22-55PY-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
AFD50-22-55PY-6139.pdf
Availability of AFD50-22-55PY-6139
QUANTITY
AFD50-22-55PY-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-22-55PY-6139
Internal Part NumberEIS-AFD50-22-55PY-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-22-55PY-6139
Related LinksAFD50-22-, AFD50-22-55PY-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-22-55PY-6139 Details Description
Related parts for AFD50-22-55PY-6139
MULTIPLEXER S/M FC/SPC 1310NM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DUAL 70V SOT-363 datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
PROBE PIN SET AUTOMOTIVE datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
100UF 40V 9.53X34.93 AXI datasheet.pdf