TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-22-55SW-6117-LC
AFD50-22-55SW-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-22-55SW-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
AFD50-22-55SW-6117-LC.pdf
Availability of AFD50-22-55SW-6117-LC
QUANTITY
AFD50-22-55SW-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-22-55SW-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD50-22-55SW-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-22-55SW-6117-LC
AFD50-22-55SW-6117-LC Details Description
Related parts for AFD50-22-55SW-6117-LC
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ HI INT GRN SMD datasheet.pdf
LED ROUND RED RED DIFF TAB TERM datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf