TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-19PY-6117
AFD50-24-19PY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-19PY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD50-24-19PY-6117.pdf
Availability of AFD50-24-19PY-6117
QUANTITY
AFD50-24-19PY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-19PY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-19PY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-19PY-6117
Related LinksAFD50-24-, AFD50-24-19PY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-24-19PY-6117 Details Description
Related parts for AFD50-24-19PY-6117
TRANS PNP 25V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 150A B42 datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 110V datasheet.pdf
RF MODULE 802.15.4 UFL SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf