TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-19SY-6117
AFD50-24-19SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-19SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD50-24-19SY-6117.pdf
Availability of AFD50-24-19SY-6117
QUANTITY
AFD50-24-19SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-19SY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-19SY-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-19SY-6117
Related LinksAFD50-24-, AFD50-24-19SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-24-19SY-6117 Details Description
Related parts for AFD50-24-19SY-6117
LED PNL MT 11/16" 24V WT WHITE datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC REG 3.3V 2000MA datasheet.pdf
RES 270 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
IGBT BIPO 650V 60A TO247-3 datasheet.pdf