TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-31SY-6117-LC
AFD50-24-31SY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-31SY-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT
Datasheet Download
AFD50-24-31SY-6117-LC.pdf
Availability of AFD50-24-31SY-6117-LC
QUANTITY
AFD50-24-31SY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-31SY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-31SY-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-31SY-6117-LC
AFD50-24-31SY-6117-LC Details Description
Related parts for AFD50-24-31SY-6117-LC
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2924 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN SPADE TONG 16-14AWG #8 PIDG datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 20"W datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3" CLEAR 2X4' datasheet.pdf
TERMINAL MARKER MF 9/5F MC NE datasheet.pdf
BOARD EVAL ZULU MODEM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A datasheet.pdf