TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-61PN-6140
AFD50-24-61PN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-61PN-6140
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
AFD50-24-61PN-6140.pdf
Availability of AFD50-24-61PN-6140
QUANTITY
AFD50-24-61PN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-61PN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-61PN-6140
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-61PN-6140
Related LinksAFD50-24-, AFD50-24-61PN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-24-61PN-6140 Details Description
Related parts for AFD50-24-61PN-6140
CONN SMT TIN datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
AB 4C 4#12 PIN PLUG datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf