TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-61PX-6117-LC
AFD50-24-61PX-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-61PX-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
AFD50-24-61PX-6117-LC.pdf
Availability of AFD50-24-61PX-6117-LC
QUANTITY
AFD50-24-61PX-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-61PX-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-61PX-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-61PX-6117-LC
AFD50-24-61PX-6117-LC Details Description
Related parts for AFD50-24-61PX-6117-LC
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 15A 50V GBPC-W datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC DIVIDER BY2 ECL CLK IN 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
2.5 APPLI-M 5CKT OP/EW WO/POL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 410MW SOD123 datasheet.pdf