TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-61PX-6139
AFD50-24-61PX-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-61PX-6139
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
AFD50-24-61PX-6139.pdf
Availability of AFD50-24-61PX-6139
QUANTITY
AFD50-24-61PX-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-61PX-6139
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-61PX-6139
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-61PX-6139
Related LinksAFD50-24-, AFD50-24-61PX-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-24-61PX-6139 Details Description
Related parts for AFD50-24-61PX-6139
CONN SHROUD 2MM 125POS SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 48POS datasheet.pdf
SMA-SMA RA PLG .085 CNFRMBL 36" datasheet.pdf
2200UF 100V 30X40MM 85C 12000H datasheet.pdf