TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-61PY-LC
AFD50-24-61PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-61PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
AFD50-24-61PY-LC.pdf
Availability of AFD50-24-61PY-LC
QUANTITY
AFD50-24-61PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-61PY-LC
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-61PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-61PY-LC
Related LinksAFD50-24, AFD50-24-61PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-24-61PY-LC Details Description
Related parts for AFD50-24-61PY-LC
BATTERY PACK 8.4V 2300 MAH NICAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
ENCODER OPT 16PPR CABLE TYPE datasheet.pdf
TOOL PART CAM ROLLER datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 30POS datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IC SRAM 2M 128KX16 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf