TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-61SX-6117-LC
AFD50-24-61SX-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-61SX-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
AFD50-24-61SX-6117-LC.pdf
Availability of AFD50-24-61SX-6117-LC
QUANTITY
AFD50-24-61SX-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-61SX-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-61SX-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-61SX-6117-LC
AFD50-24-61SX-6117-LC Details Description
Related parts for AFD50-24-61SX-6117-LC
IC HOLD REGISTER 9BIT ECL 28PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 110MA 860 MOHM datasheet.pdf
RES 5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
PCB PROTO BOARD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A 3DPAK datasheet.pdf