TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-61SY-6141
AFD50-24-61SY-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-61SY-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
AFD50-24-61SY-6141.pdf
Availability of AFD50-24-61SY-6141
QUANTITY
AFD50-24-61SY-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-61SY-6141
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-61SY-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-61SY-6141
Related LinksAFD50-24-, AFD50-24-61SY-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-24-61SY-6141 Details Description
Related parts for AFD50-24-61SY-6141
IC MPU SUPERVISORY CIRC 3V 8UMAX datasheet.pdf
PANEL FRONT 31.5X19X0.5" BLACK datasheet.pdf
IC TXRX 3&5RS232 5V/12V 24-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SINGLE PORT SERIAL TO ETHERNET datasheet.pdf
SERVO DRIVE 1KW 460V G5 SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf