TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-61SZ-6140
AFD50-24-61SZ-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-61SZ-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
AFD50-24-61SZ-6140.pdf
Availability of AFD50-24-61SZ-6140
QUANTITY
AFD50-24-61SZ-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-61SZ-6140
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-61SZ-6140
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-61SZ-6140
Related LinksAFD50-24-, AFD50-24-61SZ-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-24-61SZ-6140 Details Description
Related parts for AFD50-24-61SZ-6140
IC OPAMP GP 10.5MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 5MM 3POS BK datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 14A TO-220FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 175POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT datasheet.pdf