TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-12-10PY-6140
AFD51-12-10PY-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-12-10PY-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS PIN
Datasheet Download
AFD51-12-10PY-6140.pdf
Availability of AFD51-12-10PY-6140
QUANTITY
AFD51-12-10PY-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-12-10PY-6140
Internal Part NumberEIS-AFD51-12-10PY-6140
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-12-10PY-6140
Related LinksAFD51-12-, AFD51-12-10PY-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-12-10PY-6140 Details Description
Related parts for AFD51-12-10PY-6140
LINE FILTER 50MH .5A N SERIES datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT PARALLEL 16-QSOP datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
LED SBT-70 90CRI 2SMD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DQFN datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 70POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT PIN datasheet.pdf