TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-12-10SY-6141
AFD51-12-10SY-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-12-10SY-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS SKT
Datasheet Download
AFD51-12-10SY-6141.pdf
Availability of AFD51-12-10SY-6141
QUANTITY
AFD51-12-10SY-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-12-10SY-6141
Internal Part NumberEIS-AFD51-12-10SY-6141
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-12-10SY-6141
Related LinksAFD51-12-, AFD51-12-10SY-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-12-10SY-6141 Details Description
Related parts for AFD51-12-10SY-6141
IC HITAG-S 32BIT MOA2 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 15A 250V SCREW datasheet.pdf
TOOL HEAD CRIMP 22-16AWG STRATO datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 10OUT 15' datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.77"L X 9.9"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MBXL R/A HDR STR 2ACP RAISED datasheet.pdf
IC MCU 8051 4KB QFN20 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf