TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-12-10SZ-6232
AFD51-12-10SZ-6232 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-12-10SZ-6232
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS SKT
Datasheet Download
AFD51-12-10SZ-6232.pdf
Availability of AFD51-12-10SZ-6232
QUANTITY
AFD51-12-10SZ-6232 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-12-10SZ-6232
Internal Part NumberEIS-AFD51-12-10SZ-6232
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-12-10SZ-6232
Related LinksAFD51-12-, AFD51-12-10SZ-6232 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-12-10SZ-6232 Details Description
Related parts for AFD51-12-10SZ-6232
CONN BACKSHELL 60POS .050" STR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
POT 50 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
14 INCHES GROUND TRACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf