TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-12-3PN-6140
AFD51-12-3PN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-12-3PN-6140
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS PIN
Datasheet Download
AFD51-12-3PN-6140.pdf
Availability of AFD51-12-3PN-6140
QUANTITY
AFD51-12-3PN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-12-3PN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD51-12-3PN-6140
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-12-3PN-6140
Related LinksAFD51-12, AFD51-12-3PN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-12-3PN-6140 Details Description
Related parts for AFD51-12-3PN-6140
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 12W TO272-4 datasheet.pdf
FUSE T/D PLUG TYPE S 6.25A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR 800MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf