TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-12-3PY-6117
AFD51-12-3PY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-12-3PY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD51-12-3PY-6117.pdf
Availability of AFD51-12-3PY-6117
QUANTITY
AFD51-12-3PY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-12-3PY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-12-3PY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-12-3PY-6117
Related LinksAFD51-12, AFD51-12-3PY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-12-3PY-6117 Details Description
Related parts for AFD51-12-3PY-6117
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 7.62MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 88MA 16.5 OHM TH datasheet.pdf