TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-12-8PN-6146
AFD51-12-8PN-6146 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-12-8PN-6146
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN
Datasheet Download
AFD51-12-8PN-6146.pdf
Availability of AFD51-12-8PN-6146
QUANTITY
AFD51-12-8PN-6146 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-12-8PN-6146
Internal Part NumberEIS-AFD51-12-8PN-6146
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-12-8PN-6146
Related LinksAFD51-12, AFD51-12-8PN-6146 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-12-8PN-6146 Details Description
Related parts for AFD51-12-8PN-6146
PROTO BOARD 9PIN THRU-HOLE SIP datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMIT TRIG SOT5 datasheet.pdf
RES SMD 6.65M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A WPAK datasheet.pdf
CABLE DUCT METRIC COVER datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
APPL,STD-SPA- SMPR042F K datasheet.pdf
FUSE TRON DUAL ELEMENT FUSE CLAS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.35A SOT363 datasheet.pdf