TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-12-8PN-6146
AFD51-12-8PN-6146 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-12-8PN-6146
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN
Datasheet Download
AFD51-12-8PN-6146.pdf
Availability of AFD51-12-8PN-6146
QUANTITY
AFD51-12-8PN-6146 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-12-8PN-6146
Internal Part NumberEIS-AFD51-12-8PN-6146
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-12-8PN-6146
Related LinksAFD51-12, AFD51-12-8PN-6146 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-12-8PN-6146 Details Description
Related parts for AFD51-12-8PN-6146
RELAY REED DPST 1A 5V datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
LED T-3.25 12V WEDGE 25MA RED datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.67 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
60757A107 REAR PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64UFBGA datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D PIN RECP datasheet.pdf
68000UF 25V 65X105MM 85C 20000H datasheet.pdf