TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-12-8SX-6117
AFD51-12-8SX-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-12-8SX-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD51-12-8SX-6117.pdf
Availability of AFD51-12-8SX-6117
QUANTITY
AFD51-12-8SX-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-12-8SX-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-12-8SX-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-12-8SX-6117
Related LinksAFD51-12, AFD51-12-8SX-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-12-8SX-6117 Details Description
Related parts for AFD51-12-8SX-6117
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 178UH 160MA 2.8 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN SOCKET 3W3C F 20A datasheet.pdf