TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-12PW-6117-LC
AFD51-14-12PW-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-12PW-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
AFD51-14-12PW-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-14-12PW-6117-LC
QUANTITY
AFD51-14-12PW-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-12PW-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-12PW-6117-LC
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-12PW-6117-LC
AFD51-14-12PW-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-14-12PW-6117-LC
CHASSIS RACKMOUNT 10.5"X22" datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 2W datasheet.pdf
TUBING CORR SLIT 0.38" X 100'BLK datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE ADAPTER KIT T-TYPE 200A datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC VOLT REGULATOR 28-HSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf