TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-12PW-6233
AFD51-14-12PW-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-12PW-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
AFD51-14-12PW-6233.pdf
Availability of AFD51-14-12PW-6233
QUANTITY
AFD51-14-12PW-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-12PW-6233
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-12PW-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-12PW-6233
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-12PW-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-12PW-6233 Details Description
Related parts for AFD51-14-12PW-6233
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
SENSOR AMP 250BAR 4-20MA OUT datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 115V datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10V 10% 0905 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 13.46MM datasheet.pdf