TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-12PX-6141
AFD51-14-12PX-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-12PX-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
AFD51-14-12PX-6141.pdf
Availability of AFD51-14-12PX-6141
QUANTITY
AFD51-14-12PX-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-12PX-6141
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-12PX-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-12PX-6141
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-12PX-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-12PX-6141 Details Description
Related parts for AFD51-14-12PX-6141
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG29 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS IDC R/A T/H TI datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 5V WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 92MM datasheet.pdf
SC 3.81/20/180G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
330UF 63V 10X20MM 85C 3500H datasheet.pdf